تشریح برنامه های سازمان ملی استاندارد ایران

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در نشستی خبری به تشریح برنامه های این سازمان در سال جدید پرداختنیره پیروز بخت

نیره پیروز بخت ، رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، در نشست خبری امروز ، شنبه 29 فروردین با اشاره مصوبات شورای عالی استاندارد گفت : سال گذشته با حضور اعضای شورای عالی استاندارد 27 دستور جلسه تصویب و برخی از آنها به کارگروه سپرده شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بعد از تصویب و نتیجه گیری درکارگروه این طرح ها به منزله مصوبه شورای عالی استاندارد به حساب می آید.
وی از فعال کردن مصرف کنندگان در طرح نوین استاندارد خبر داد و گفت: براساس این طرح بیشتر بازرسی ها از سطح بازار و آنچه به مصرف کننده ارائه می شود صورت می گیرد و ملاک عمل است.
پیروز بخت افزود: با سازمان حمایت مصرف کننده وتولید کننده مذاکراتی کردیم که تا دو ماه آینده منجر به امضای تفاهم نامه می شود تا از ظرفیت آنها برای بازرسی بازار بیشتر استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه تدوین استاندارد بنزین در شورای عالی استاندارد به کارگروه تخصصی سپرده شده است که نخستین جلسه این کارگروه اوایل اردیبهشت تشکیل می شود گفت : مقررات مرتبط با بنزین و نظارت بر آن در کارگروهی مشترک بین سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت نفت بررسی می شود البته معاونت اجرایی رئیس جمهوری و برخی از اعضای شورای عالی استاندارد عضو این کارگروه هستند.
پیروز بخت ادامه داد: شورای عالی استاندارد وظایف خود را به کارگروه تفویض کرده ، حتی قرار است کارمزد و خدمات آزمون و تعیین سازمان ناظر بر کیفیت هم از سوی کارگروه بنزین به تصویب برسد که مصوبات این کارگروه حکم مصوبات شورای عالی استاندارد را دارد.
وی افزود: سال گذشته دو طرح نوین استانداردسازی و تحول نظام استانداردسازی را آغاز کردیم که در روزهای پایان سال به تصویب رسید.
وی درباره تأسیس دفاتر استانداردسازی برای سازمان های مشمول خدمات کشوری افزود: در برخی از سازمان ها دفتر استانداردسازی وجود ندارد که برای تحقق اقتصاد مقاومتی تأسیس این دفتر الزامی است که با هماهنگی سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان های ذیربط این دفاتر تشکیل می شود.
پیروز بخت از عضویت سازمان حفاظت محیط زیست در شورای کدکس خبر داد و گفت: هم اکنون با سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم برنامه هایی در حال اجراست تا هم از لحاظ منابع انسانی و هم از لحاظ مالی افزایش ظرفیت داشته باشیم.
وی افزود: هم اکنون کمتر از 50 درصد درآمد سازمان ملی استاندارد ایران به خود سازمان بازمی گردد اما طبق قانون باید کل آن در اختیار سازمان قرار گیرد. از این رو رایزنی هایی برای افزایش سهم سازمان صورت گرفته است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از برنامه های این سازمان در عرصه های بین المللی گفت و تصریح کرد: در صورت لغو تحریم ها سازمان ملی استاندارد ایران سریعتر از سایر سازمان ها می تواند وارد عرصه بین المللی شود و به سایر سازمان هایی که از تحریم رنج می بردند نیز کمک کند.
وی ادامه داد: در حال بررسی پیش نیازهای عضویت همه جانبه در نظام بین المللی حمایت ILAC و IAF هستیم تا به محض رفع تحریم این امر محقق شود.
پیروز بخت با اشاره به این که کشورهایی که عضو نظام بین المللی حمایت باشند نتیجه آزمایشات آنها برای همه دنیا قابل قبول است ، افزود: اگر نظام استاندارد سازی یکپارچه در کشور رعایت نشود و سازمان های دیگر هم در بحث تدوین استاندارد دخالت کنند ، در عرصه های بین المللی برای سازمان ملی استاندارد ایران ایجاد مشکل می کنند.
وی با ابراز گلایه از برخی از سازمان ها برای استاندارد سازی های جداگانه گفت: ما دنبال نظام استاندارد یکپارچه هستیم که در شورای عالی استاندار به تصویب رسیده است که اگر قرار باشد این نظام را تعریف کنیم نیازمند همکاری همه سازمان ها هستیم و اگر سازمان دیگری می خواهد در این زمینه فعالیت کند از همکاری با آن استقبال می کنیم.
پیروز بخت از برگزاری همایش دانش آموزی آشنایی با مفاهیم استاندارد در یاسوج خبر داد و افزود: این همایش 19 اردیبهشت با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می شود و در آن حتی کودکان دبستانی هم مقالات انگلیسی در زمینه استاندارد تهیه کرده و ارائه می دهند.
وی از تشکیل کارگروهی در سازمان بین المللی استاندارد (ایزو ) خبر داد که این کارگروه وظیفه تعریف استاندارد برای نسل آینده و تعیین وظایف آنها را مشخص می کند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در اواخر اردیبهشت همزمان با روز ملی اندازه شناسی همایش اندازه شناسی را برگزار می کنیم.